Unikátní hokejové NFT koláže pro výročí ŠKODA AUTO

SHRKS
5 min readAug 3, 2022

--

Léta Páně 1992, naposledy hrajeme mistrovství světa v ledním hokeji ve společném dresu České a Slovenské federace, Robert Záruba začíná úspěšnou kariéru komentátora a ŠKODA AUTO poprvé v rámci partnerství vysílá na domácí šampionát v Praze a Bratislavě automobil ŠKODA FAVORIT. Průkopnický moment v historii světového sponzoringu, který trvá dodnes a svou délkou se zapsal i do Guinessovy knihy rekordů.

31. rok poté, 2022, Češi jsou F(f)avoritem na MS :) a ŠKODA AUTO se stává opět průkopníkem, tentokrát ve světě NFT (více o non-fungible tokenech například zde).

A tohle je pohled do kuchyně, jak jsme v Socialsharks pro každý z 31 let mistrovství světa vytvořili vůbec první sérii 31 unikátních digitálních uměleckých děl (NFT). S příběhy těch největších událostí českého hokeje, legendárními špílmachry, vlastní výstižnou grafikou v podobě koláží a hromadou skrytých „Easter Eggů” pro opravdové fajnšmekry.

Aukce digitálních NFT puků probíhala po dobu mistrovství světa v hokeji na webu www.kuppuk.cz a kromě digitální verze NFT puků úspěšný dražitel získal i reálný puk s podpisem hráče daného roku. Nápad na uskutečnění výroční aukce NFT vznikl přímo ve ŠKODA AUTO. Web a technické řešení NFT aukce zajišťovala agentura BOOTIQ, návrhy NFT připravili Socialsharks. Výtěžek aukce poputuje na nákup vybavení pro mládežnické hokejové týmy. Shrnutí celé aukce najdete zde.

Zlatý hattrick, Rachna kachna, Lajka v kufru, zlomený malíček nebo červený svetr

Vzpomínáte si?

To je jen pár momentů z třiceti let nabitých nezapomenutelnými zážitky, příběhy, zvraty, úspěchy i zklamáním a pro nás v komunikaci jedna velká výzva — jak každý rok mistrovství výstižně shrnout do jednotlivých NFTs, aby každý rok vyprávěl jeden unikátní příběh českého hokejového národa.

Shrnout tak, abyste se v každém NFT dozvěděli:

  1. jaký model od ŠKODA AUTO byl vozem šampionátu,
  2. jaký hráč byl hvězdou mistrovství,
  3. v jakém městě nebo zemi se hrálo,
  4. zda jsme dovezli cenný kov nebo vyšli naprázdno,
  5. co neobvyklého se v daný rok stalo ve společnosti.

„Co rok, to příběh. Jednotlivá NFT jsme se snažili co nejvíce navázat na daný ročník MS v hokeji. Museli jsme se proto ponořit do historie a vybrat vhodné obrazové symboly doprovázené konkrétní citací hráčů, trenérů nebo sportovních komentátorů.”

Jan Bím, Art director.

Cíl? Historie vtipně

Ruku na srdce, dějepis a biflování datumů ve školní lavici pro většinu z nás není ta nejpříjemnější vzpomínka. Proto jsem si dali za úkol představit historická fakta 30 let českého hokeje zábavnou formou v podobě koláží. Ty nám umožnily přetvořit jakýkoliv výjev minulosti do poutavého vizuálu a zároveň vytvořili nesmírně vizuálně poutavou kolekci NFT.

Proto např. v NFT roku 1996 ze zlatého mistrovství ve Vídni uvidíte Mozarta s citronem a vídeňským řízkem, tureckou kávu jako symbol Romana Turka v bráně, opeřence Bukače velkého za trenéra Luďka Bukače nebo běžecký pás za Martina Procházku. Dokážete v kolážích rozklíčovat i zbylých 30 příběhů jednotlivých let?

„Celý proces nejprve probíhal na papíře, jako když vytváříte nákupní seznam na každý den měsíc dopředu. Nejlepším způsobem, jak poté jednotlivé “recepty” uvařit do konkrétní podoby, se nám jevila forma koláže. NFT jsme tak vizuálně spojili i s dalším hokejovým obsahem k mistrovství světa na sociálních sítích.”

Jan Bím, Art director.

Jinými slovy, byli jsme tak elegantně schopni vytvořit jakýkoliv příběh, který jsme si vymysleli. Bezmezná tvůrčí volnost koláží nám tak pomohla hlavně u letopočtů, kde bychom normálně neměli příliš dobových podkladů nebo informací.

V NFT zrušeného šampionátu 2020 z důvodu pandemie koronaviru se tak vyskytuje například červený svetr tehdejšího ministra vnitra, zámek jako symbol lockdownu nebo podomácky vyrobená rouška. A nahlédli jsme i do budoucnosti. V roce 2022 jsme věštili úspěch z křišťálové koule s čtyřlístkem, finskou saunou nebo Červenkou obecnou.

BONUS: První NFT s reálnou předlohou

A to není vše! Při nákupu jakéhokoliv digitálního NFT, dostanete navíc ZDARMA podepsaný hokejový puk (poštovné a balné v ceně). Tak nějak by Horst Fuchs pravděpodobně uváděl poslední dílek skládačky této NFT aukce.

Vydražením digitálního NFT jste totiž opravdu mohli získat i jeho reálnou předlohu s autentickým podpisem hráče, v krásné krabičce s kolážemi a pukem na piedestálu. Pro účely digitální verze NFT, jsme si proto puk s podpisy ve 3D vytvořili i my.

„Středobodem každého NFT je puk, který jsme pro tento účel vytvořili ve 3D v krátké animaci. Spolu s kolážemi jsme vše rozhýbali v 3D prostoru a vytvořili tak velmi dynamická NFT, která zaujmou na první pohled.”

Jan Nedomlel, Motion graphic designer.

A výsledek?

Všech 31 puků našlo svého majitele, nejúspěšnější NFT puk z roku 2005 (zlomený malíček a zlatý šampionát v Německu) se vydražil za 1,764 ETH (tou dobou přibližně 80 000 Kč) a celkem se na mládežnický hokej vybralo cca tři čtvrtě milionů korun.

Jsme rádi, že jsme mohli být u toho.

Klient: ŠKODA AUTO ČR
Web a NFT: BOOTIQ
Hokejové agentury: BPA sport marketing, Sport Invest
Krabičky puků: INTUO advertising

Design NFT a copywriting: Socialsharks
Account manager: David Frejka
Motion designer: Jan Nedomlel
Art director: Jan Bím
Copywriter: Hanka Nováková Fliegerová

--

--