Po 10 letech se loučíme s BIG SHOCK! — Tohle je 10 našich nejoblíbenějších projektů

SHRKS
7 min readNov 8, 2021

--

Tak jako mají kuchaři své 'signature dishes', mají i marketingové agentury projekty či značky, které jsou s nimi za ta léta pevně spjaté.

Pro náš social media tým je rozhodně takovým 'signature dishem' energeťák BIG SHOCK!

První příspěvek na Facebook značky jsme vyslali v roce 2011. Ve svém jednočlenném ostravském týmu ho nejspíš pověsil na zeď Petr Andrýsek ve vlaku do Ostravy na cestě z meetingu u klienta v Kralupech nad Vltavou.

Ten poslední vloží v lednu roku 2022 jeden z bezmála padesáti zaměstnanců našeho holešovického týmu.

Ano.

Po deseti letech intenzivní spolupráce si naposledy přiťukneme plechovkami se značkou BIG SHOCK!

S čistým štítem, s úsměvem a možná i s nepatrnou nostalgickou slzičkou v koutku oka teď vzpomínáme na to nejpovedenější, co se nám na sociálních sítích BIG SHOCK! za uplynulou dekádu povedlo.

1) Meloun na přání fanoušků na Facebooku | 2015

Komunita na sociálních sítích pro nás byla vždycky nejen alfou a omegou, ale i betou a deltou. V roce 2015 jsme na ní s klientem dokonce postavili produktovou inovaci.

Zmínky o vysněných příchutích fanoušků BIG SHOCK! jsme do pěkné excelovské tabulky sbírali řadu let. Před šesti lety jsme z ní natrvalo umazali jejího dlouhodobého vítěze — melounovou příchuť.

Se sloganem “Příchuť vymyšlená fanoušky” se na jaře dostal BIG SHOCK! WATERMELON do všech dobrých krámů. A už v nich zůstal, jako trvalá součást čtveřice nejprodávanějších příchutí značky.

Abyste byli v obraze, v roce 2015 se s ochucenými energy drinky zdaleka tak neexperimentovalo jako dnes. Úspěch melounu tak podpořil éru ovocných energeťáků, bez kterých si to už dneska neumíme v kanclu představit.

A podpořil i sílu hlasu lidí na Facebooku BIG SHOCK!.

2) Dakarská etiketa Ladislava Špačka | 2020

Docela dobře si vzpomínáme na brainstorming, na kterém zaznělo: 'co kdyby Ladislav Špaček vyučoval etiketu na Dakaru?'.

Nejprve jsme tu poznámku spláchli jako jeden z mnoha vtípků.

Poté z ní ale udělali digitální kampaň, která svou tonalitou kombinovala profesionální pořad s cringem přesně v takovém poměru, jak jsme si to na papíře vysnili.

Šest epizod. Osmdesát čtyři procent průměrné dokoukanosti stopáže (a to včetně reklamních zhlédnutí). Hrozně moc pochval v komentářích. A hlavně sedmnáctiprocentní nárůst prodejů oproti předchozímu lednu.

Vyznavači tradiční komunikace z toho možná byli v šoku.

Ruku na srdce, o to nám všem přeci šlo.

3) Achievement Unlocked! | 2016

Láska je v maličkostech, říká se.

Za těch deset let jsme se ji ikskrát snažili projevit jen tak obyčejně, one-to-one. Jednomu z věrných fanoušků jsme vyrobili vlastní plakát. Pořádali jsme srazy. Posílali vtipné líbezbrífy.

V roce 2016 jsme pěti lidem poslali vlastní diplom, půlroční zásobu plechů a osobní poděkování. Celou tuhle akci jsme pojmenovali Achievement Unlocked.

Čím si to ti lidi zasloužili?

Vyhráli v nějaké soutěži?

Tůdle! Skrze monitoring jsme prostě vybrali pět lidí, kteří si s námi za uplynulý rok na Facebooku BIG SHOCK! nejvíc povídali. A všech pět jsme dobře znali. Dokonce tak dobře, že jsme se jich ani neptali, jakou příchuť energeťáku jim máme domů poslat.

Taky přece dobře víte, co vaši kamarádi pijí nejradši.

4) Blbnutí na Snapchatu | 2016

Vyprávět v roce 2021 o aktivaci značky na raném Snapchatu, je skoro jako když pradědeček vzpomíná, jak si v mládí kupoval Mladého Hlasatele.

Je to už úplně jiný svět.

A i když hype Snapchatu trval jen chvíli, my na tuhle čistě organickou práci vzpomínáme moc rádi.

Snapchat se velkou měrou podílel na prodejích úspěšné limitky Brazil Mix, ale především lidi (i nás) bavil svou totální punkovostí. Žádné drahé natáčení. Jen mobil a osobní nasazení při posílání si snapů s fanoušky.

Obešli jsme s případovkou pár konferencí, pár měsíců jeli a pak… hype navždy utichnul.

Nic co by značku ovlivnilo na dlouhé roky. Pro budování statusu značky coby 'social media trendsettera' to byl ale důležitý dílek puzzle.

It was a wild wild world back then.

5) Automatová arkáda s Trabanty | 2015

Po Snapchatu ještě jedno pořádně vousaté vyprávění.

V roce 2015 jsme pro BIG SHOCK! vyvinuli jednoduchou závodní arkádu na podporu cesty Dana Přibáně a jeho trabantí sekty z Austrálie domů.

A to přímo jako aplikaci v nativním prostředí Facebooku. Tedy v podobě, kterému už pár let leda tak zapalujeme svíčku na dušičky.

Trabantí apka ale byla moc fajn.

Měla několik levelů, scoreboard nejlepších hráčů, 8-bitovou grafiku plnou easter eggů a opojně prostou hratelnost, s níž jsme tenkrát zase o píď posunuli, co je možné vykutat na Facebooku, bez potřeby externích médií.

Čest téhle památce.

6) Teasery pro věrné fanoušky | 2015–2020

Aby vám komunita na komerční stránce fungovala, je zapotřebí se umět občas 'vyfotit bez mejkapu'. Do posledního pixelu vytuněné klíčové vizuály jsou prima. Lidi na Facebooku ale ocení především obsah, který někdo dělá přímo pro ně.

Při odhalování limitovaných edic nám vždycky dobře fungovaly teasery.

Příspěvky, které lákaly a vířily diskusi.

Třeba jako u sci-fi limitky v roce 2016.

Tyhle libůstky:
za a) nás moc bavily
za b) budovaly napětí a nechávaly za sebou neobyčejně pěkné komentáře od fanoušků.

Třeba takové.

7) Lady Carneval mezi limitkami | 2016

Social media kampaň limitované edice BIG SHOCK! Brazil Mix máme dodnes na piedestalu těch vůbec nejúspěšnějších (a nejzábavnějších) kampaní 'ever made'.

Nepotřebovali jsme tehdy žádné influencery nebo televizní spoty.

Šli jsme čistě po podstatě sociálních sítí a tehdejších trendů. Jaro roku 2016. Lidi sjíždí šestou řadu Hry o trůny, snapují jako o život a nejpopulárnější písničkou je 'Já miluju Minecraft' od Mishy.

Telegraficky:

  • 110 000+ organického zásahu u oznamovacího příspěvku
  • 2 300+ komentářů u launch FB livestreamu (první komerční v ČR!)
  • 3 800 000+ impresí plechovky na Facebooku
  • 500 000+ impresí na Snapchatu
  • 37% zvýšení počtu fanoušků na Instagramu

Samá pěkná čísla. A ta vůbec nejhezčí byla v regálech.

Limitka se vyprodala dřív, než kampaň vůbec dojela. A fanoušci ji vzali za svou natolik, že se na pulty po pár letech zase na chvíli vrátila.

8) Identita šokujícího Kafe | 2021

Limitky byly zábava, ale BIG SHOCK! COFFEE bylo 'úplně jiný kafe'.

Náš kreativní tým se na něm loni vyřádil z gruntu. Do kupy jsme inhouse dávali samotný design plechovek, slogan 'Konečně kafe', tonalitu, hlášky i celkovou vizuální identitu.

Náš social media tým měl zase za úkol zařadit 'elegantní' kafe do komunikačního plánu mezi 'agresivní' energy drinky.

Jsme pyšní na to, jak se mu to povedlo.

Na to, že se podařilo vzbudit zájem o BIG SHOCK! COFFEE u stávajících fanoušků značky, ale najít i úplně nové lidi, co po zhlédnutí reklamy dostali chuť na “ledový kafe”.

9) Věrnostní program a měnová reforma | 2020

Ne všechny naše milníky jsou na první dobrou vidět ve feedu.

V loňském roce jsme pro letní kampaň pracovali na konceptu webového věrnostního programu a měnové reformě tzv. 'shock coinů'. Bavila nás představa, že si člověk měnu poctivě nasyslí a ve spotřebitelské soutěži si za ni koupí 'losy' jen k takovým výhrám, o které opravdu stojí.

Moc nás těší, že tuhle zdánlivě složitou věc vzali lidi za svou.

A že se z virtuálních 'shock coinů' stala svébytná měna, se kterou může značka i v budoucnu velmi operativně pracovat.

Za tuhle reformu by se nestyděl ani sám Alois Rašín!

10) Drzá hromada humoru | 2011–2021

Na závěr — co si budeme.

BIG SHOCK! na Facebooku byl po celá naše společná léta především humor. A vlastně se upřímně těšíme, jak tuhle nastavenou tonalitu popadne někdo po nás. Tonalitu drzou, ale ne namistrovanou. Tonalitu vtipnou, ale nepodlézavou.

Těchto šest vtipných kreativ máme z nějakého důvodu rádi.

A lidi je měli rádi taky.

Byla to prostě deset let dlouhá jízda.

A my jsme pyšní a vděční, že jsme mohli být její součástí.

Kudos BIG SHOCK!

--

--