Jak se poklidný čajový dýchýnek změnil v napínavou hru

SHRKS
4 min readSep 15, 2022

Ve spotřebitelské kampani Cesta za pokladem pro značku čajů Loyd jsme si usrkli pořádný doušek.

Tři soutěžní kola se točila kolem pokladu v čajových krabičkách i v messengeru. Propojením offline a online světa jsme dostali do hry téměř 50 tisíc lidí.

Navázali jsme na úspěšnou kampaň, kterou jsme pro značku připravovali v roce 2019. Krom soutěžních kódů v produktech zůstalo stejné i hlavní zadání, a to podpořit prodeje čajů Loyd. Tentokrát jsme však místo řešení záhady ve starobylém sídle vyrazili za dobrodružstvím ven na proslulá místa staré Anglie. Přitom jsme však nepřekročili pomyslný práh chatbota.

3 je více než 2

Jak jsme na to šli? Kódy ukryté pod víčky čajových krabiček soutěžící posílali do messengeru stránky Loyd. Tam jejich validitu ověřoval bot, který každý platný kód odměňoval 10% slevou na nákup v e-shopu Knihy Dobrovský.

Vložením kódu se spotřebitelé navíc dostali do slosování o další věcné ceny. Čím víc kódů nám poslali, tím větší šanci měli vyhrát plecháčky Loyd, poukázky na nákup knih a e-book čtečky. Ve dvou kolech bylo vylosováno celkem 680 výherců.

Na základě poznatků z předešlé kampaně jsme počítali s tím, že se lidé budou do našeho chatbotu rádi vracet i po jejím skončení. Soutěž jsme proto rozšířili o třetí bonusové kolo, kterým jsme navíc motivovali uživatele dohrát příběh v messenger botu. Vítěze jsme totiž losovali ze všech úspěšných řešitelů celé záhady. Tento přístup maximalizoval čas strávený s brandem a zároveň dával našim fanouškům šanci na poslední výhru.

Anglický šlechtic v hlavní roli

Po dvou letech od poslední kampaně o sobě dal opět vědět Lord Loyd. Velký milovník čaje a knih doprovázel naše fanoušky po celých pět měsíců kampaně. Objevil se na soutěžních krabičkách v obchodních řetězcích po celé České republice a vydal se také na napínavou cestu za pokladem v messengeru stránky Loyd.

Hráče jsme provedli několika lokalitami Velké Británie, od Edinburghu přes Lochneské jezero až po ostrov Skye. Při putování potkávali další postavy příběhu a řešili spoustu záhadných šifer a logických rébusů.

Probudili jsme detektivní duše

V messenger botu jsme naprogramovali třídílnou interaktivní hru, kterou mohli uživatelé svými rozhodnutími sami ovlivňovat. Příběh vydal na více než 60 normostran textu doplněného o stovku originálních ilustrací z naší dílny.

Dlouhodobě propojujeme značku Loyd s knižní kulturou. Poutavá povídka a odměna na konci přitáhly pozornost (nejen) ostřílených detektivů. Aby se uživatelé dostali až k ní, museli přijít na kloub všem zapeklitým hádankám.

Komunikace na sítích

Po dobu kampaně jsme na sociálních sítích motivovali k zapojení do soutěže, a to skrz originální posty se soutěžními čajovými krabičkami či grafikou, která nechala fanoušky nahlédnout do příběhu odehrávajícím se v chatbotu. A nechyběla ani ilustrovaná teasingová videa k začátku každé části kampaně.

Navíc jsme vytvořili i microsite s pravidly a dvěma způsoby, jak se zapojit do soutěže. Odkaz na ni šlo najít například přímo na čajových krabičkách.

Mezi našimi fanoušky jsme sklidili velký úspěch. V komentářích se radili o řešení obtížnějších úkolů a dožadovali se pokračování příběhu. Na kampaň jsme alokovali speciální customer care tým, který se publiku mohl neustále věnovat jak v komentářích, tak v soukromých zprávách.

Podtrženo, sečteno

Spotřebitelská kampaň Cesta za pokladem naplnila a v mnohém překonala naše očekávání a cíle.

· Díky messenger botu jsme mohli být v kontaktu s desítkami tisíc soutěžících najednou.

· Fanoušci se značkou Loyd trávili spoustu času, během kterého si odpočali u zábavné hry. Rekordmani až 7 hodin celkem.

· Podpořili jsme pozitivní vztah se značkou díky originální neotřelé komunikaci.

· V komentářích pod příspěvky jsme se přesvědčili, že příběh naši komunitu bavil. A i po několika měsících si fanoušci na Lorda Loyda vzpomněli.

· Propojili jsme značku Loyd s knižní kulturou sepsáním vlastního šedesátistránkového příběhu.

· A především jsme podpořili prodeje čajů Loyd.

Petra Matulíková
Social Media Manager, Socialsharks

--

--