5 nej projektů Socialsharks v roce 2023 podle kreativního ředitele

SHRKS
6 min readDec 21, 2023

--

Agenturní rok je rokem jepičím.

Přijde mi, jako kdyby na jarních textacích ještě nestihnul zaschnout inkoust, a přitom už počtvrté datluji naše subjektivní výroční resumé.

Vynechme proto pompézní úvody: bylo nám prostě ctí a potěšením pracovat na projektech takového typu.

Letos se totiž sešly zvlášť půvabné práce:

1) ‘Hokejové kalendárium’ pro ŠKODA AUTO

Zatímco loni jsme se trmáceli na hokejové mistrovství do Finska Favoritem (a vyhráli pár měsíců nato Zlatý Středník), letos jsme se rozhodli trávit turnaj víc 'comfy'. V teple domova jsme oživili hned dva legendární televizní formáty: Nedělní chvilku poezie a nesmrtelné Kalendárium.

V průběhu mistrovství tak ve stylu televizních hlasatelek vítala diváky Saskia Burešová.

Lidi to milovali! (a my taky)

Televizní serióznosti jsme dodali trochu břitu, pozdravili Jakuba Koreise, pobavili Dana Voženílka a — co si budeme — strávili produkční den s jednou z největších profesionálek, se kterou jsme kdy měli tu čest.

Stojím si za tím, že jsou to právě tahle komba zdánlivě neslučitelných světů, co lidi na sítích baví. A Saskia dokázala ve formátu chabých minutovek oslovit všechny: od generace zet po baby boomery.

Jen houšť.

2) 'Energy Globe' pro E.ON

S klientem E.ON jsme letos udělali kus práce. Zkraje roku jsme pracovali na vizuálním sjednocení obsahu na sítích, a posléze jsme s kolegy z VCCP pilovali distribuci fungl nového konceptu.

Projekt, který se však vinul celým rokem, a nadchl nás nejen exekutivou, nýbrž i samotným nápadem, byl jednoznačně E.ON Energy Globe.

Bylo nám ctí nechat společně s patrony vyniknout tolik bohulibých projektů.

Pro edukaci veřejnosti jsme pak spolupracovali s odborníky z Akademie věd, hlavní tváří se stala herečka Veronika Khek Kubařová a dílčími strategickými kroky jsme makali na tom, aby se předání “ekologického Oscara” dostalo víc mezi lidi.

Tohle byla lahoda.

A už se nemůžeme dočkat dalšího ročníku. Jen si počkejte!

3) ‘Ta správná strana’ pro KFC

Proklatě dobré kuře se v roce 2023 stalo kořením naší každodennosti. Z pozice digitální a kreativní agentury jsme si za první rok spolupráce zkusili to i tamto. Oblepili jsme Prahu naší kampaní na snídaně (kdo si všimnul tohohle cheesy virálu?), dělali kioskovou kampaň na dárkové karty, a pochopitelně chrlili obsah všude možně.

Z širokého arzenálu aktivit si ale asi nejvíc cením jedné menší, avšak o to třeskutější libůstky.

V průběhu slavnostního otevření konkurenční restaurace Popeyes na Václaváku jsme se rozhodli jemně vylepšit výlohu KFC, jejíž čelo se vyjímá přímo naproti na rohu Krakovské ulice.

Lidem čekajícím přes noc na kuře zdarma jsme tak vypálili do sítnic jediné:

Drobnost, já vím.

Ale moc pěkně vyjadřuje, na jaké vlně jsme se v roce 2023 — ehm — smažili.

4) ‘Já jsem tvoje Felicia' pro ŠKODA AUTO

Opět Škodovka, teď ale z úplně jiného soudku. Třicetileté výročí začátku výroby jednoho z nejslavnějších vozidel devadesátých let jsme oslavili tanečním bangerem.

A do klasického kreativního kolečka jsme si jako nášup přidali i text, hudbu, choreo a klip. Parťačku jsme našli ve výborné zpěvačce Natálii Bagárové a děvčatech z Art Factory Brno.

A výsledek?

TikToková popularita, milion+ přehrání a skladba, která prý významně promlouvá do aktuální plesové sezóny.

Dejte si.

5) Kooperativa na Facebooku

Kampaně jsou krásná věc. Jenomže v roce 2023 jsme si na poličku vystavili i jedno ocenění, kterého si vážíme možnáještě o chlup víc. V nadnesené filmové analogii: nedostali jsme cenu za nejlepší film, ale za celoživotní dílo.

Odnesli jsme si totiž zlatou fénixovskou medaili za dlouhodobou práci na Facebooku značky Kooperativa. Ostatně jsme se o recept na dobrou dlouhodobou prezenci na sítích podělili i tady na blogu.

A ačkoliv se do agenturních výstavek obvykle vlepují především krátkodeché komety, rád bych letošní žebříček obohatil i o jednu hvězdokupu.

Ave všem, kdo se na tomhle always-on konceptu denně podílejí. Je to moc fajn.

Jako každoročně přidávám k agenturnímu shortlistu i stejně dlouhý longlist. Dvacátý třetí rok byl enormně štědrý především na velké kampaně pro ŠKODA AUTO. I proto omluvte jistou monotematičnost. Pýcha si nevybírá.

  • Saskia Burešová nebyla jedinou celebritou tuzemské televizní zábavy, která propůjčila svoji tvář značce ŠKODA AUTO. Hned zkraje roku jsme 'bořili mýty' o elektromobilitě s Alešem Zbořilem. Společně s výtečnou Táňou Malíkovou jsme podnikli hned několik dílů, které… rozhodně vzbudily vášně.
  • Do úplně jiných sfér jsme zabrousili se značkou o.b. Na TikToku jsme tamějšími influencerkami detabuizovali celou kopici témat. Že to celé vidíte poprvé? V tom případě vyřídíme velké pochvaly týmu starajícímu se o správnou mediální propagaci. (pokud tedy nejste holka na druhém stupni základky)
  • Znečištění ovzduší jsme se letos nesnažili snížit jen skrzevá elektromobily a ušlechtilé projekty přihlášené do E.ON Energy Globe. Vytrvale jsme pracovali na kreativě pro Nicorette v Čechách a na Slovensku. Se sloganem 'Nicorette tě podpoří' jsme motivovali kuřáky. A upřímně by nás zajímala ta nezásadnější z konverzí.
  • Novou grafickou identitu tuzemské automobilky jsme podpořili konceptem s legendou českého filmu, Ondřejem Vetchým. Celý making-of by vydal na samostatný článek: tak třeba někdy u piva. Na výsledek jsme každopádně náležitě hrdí.
  • K razantní změně nejen loga, ale i celé designové škály, jsme připravovali i vizuály s leitmotivem Nová kapitola, nový příběh. Takhle cirka dopadly:

A já tak vědomě postaveným oslím můstkem přeji co nejúspěšnější novou kapitolu i vám.

Ať žije rok 2024!

A ať vám přinese mnoho šťastných příběhů.

Daniel Krásný
Kreativní ředitel Socialsharks

--

--