5 nej projektů Socialsharks v roce 2022 podle kreativního ředitele

SHRKS
5 min readDec 15, 2022

Letos je to různorodost sama. Rozptyl mezi jednou z největších social media kampaní, která v Čechách kdy vznikla, po sestrojení extravagantní sochy velblouda má délku snad několika baseballových hřišť.

A docela dobře demonstruje, jak jsme v Socialsharks v posledních dvou letech cvičili ramena.

O některých zprávách a projektech z koncovky roku se zatím nemůžeme šířit. Vybraná pětice je i tak čistokrevným produktem jednoho ze sedmi smrtelných hříchů.

Totiž — neskrývané pýchy.

1) 'Češi Favoritem' pro ŠKODA AUTO

Tak jako mají bary své 'signature drinky', nebál bych se podobnou nálepku připlácnout na Češi Favoritem. V téhle kampani totiž bylo všechno. Do posledního copy vycizelovaná podoba, jak by měly kampaně na sociálních sítích značek v dnešní době vypadat.

  • Zapojení fanoušků do děje skrze hotový balík jejich vzkazů.
  • Složení extrémně padnoucí dvojice influencerů (navíc na vrcholu jejich trendovosti).
  • Hromada live obsahu napříč sítěmi.
  • Trefení té správné kombinace hokejového nadšenectví a humoru, který mají Češi rádi.
  • Hromady easter eggů v podobě voiceoveru Mirka Donutila nebo naštvaného trenéra Martina Hostáka.

První placka české repre po deseti letech navíc kampaň pomazala medem. Tenhle netradiční roadtrip by pro mě měl sladkou příchuť i bez ní.

2) Identita projektu Quarter

A když identita, tak sakum prdum.

V rámci SHRKS Creative jsme měli tu čest začít spolupracovat se startupem Quarter. A to úplně od píky. Inovativní platformě pro nákup i prodej nemovitostí (podpořené J&T Bankou) jsme tak vymýšleli nejenom chytlavé slogany, ale i samotný název, logo, brand manuál či web.

Byla (a stále je) to kupa mnohovrstevnaté práce. Pomyslný klobouček tak smekám nejen před členy našeho týmu, ale především před klientem. Webová prezence projektu byla spuštěna teprve nedávno.

A to hlavní teprve přijde.

3) 'Call of Duty: MWII' pro BIG SHOCK!

Sociální sítě BIG SHOCK! už od roku 2022 neděláme my. Moc mě ale těší, že s klientem nadále pokračujeme v rámci SHRKS Creative.

Spojení českého energeťáku s jednou z nejznámějších značek světového herního průmyslu byl totiž rajc. A zvlášť pro ty, kteří mají — tak jako já — WASD za ty roky obtisknuté do bříšek prstů.

Pro zero limitku s příchutí yuzu jsme letos dělali kompletní grafickou identitu, včetně designu plechovky. Pracovali jsme tak s materiály Call of Duty: Modern Warfare II dřív, než si na ně mohla sáhnout média, neřkuli veřejnost.

A jsem pyšný, že jsme u podobného kolábka mohli být.

4) Komunikace na TikToku ŠKODA AUTO

Na konci minulého roku jsem psal, že digitální agentury, které se v roce 2022 nenaučí s TikTokem, započnou proces nenávratného hynutí.

A tak se mi trochu ulevilo, když vidím, jak si to sebevědomě valí TikTok profil ŠKODA AUTO.

Jedna věc. Mám radost, že to tam není jenom o fórech. Vzít funkční skeč zvenčí a pocukrovat ho špetkou produktu je možná recept na smích, ale nikoliv na dlouhodobý brand lift.

Jasně, že pár podobných frků na Škodovce najdete. A patří tam.

Ale je tam třeba i zevrubná abeceda pojmů z eMobility s hercem Janem Firlou, průchod historií ŠKODA AUTO v boleslavském muzeu nebo poctivá spousta designových stylovek.

5) ‘Let’s Meet Next to Camel’ pro JTI

Dělat reklamní kampaně cigaretám je v dnešní době ta nejlépe utajená práce na světě. Bodejť. Projekty, na kterých děláme s Camelem, tak musí být o to nápaditější.

Na největší české festivaly jsme do zóny Objevte Více Muziky vyrobili velblouda. Velkého. A kreativně vybarveného indie kapelou Deaf Heart.

Originální fotopoint pak pro návštěvníky sloužil jako vítaný setkávací bod.

A jak se lidi na Václaváku scházejí 'pod ocasem', na Rock For People to letos bylo 'u velblouda'.

Jasně, že toho bylo mnohem víc. Udržuju ale disciplínu. A k pěti projektům, které jsem trošíčku rozmáznul, přidám další pětku, kterou už nechám v celku:

  • Spinoffem kampaně Češi Favoritem bylo předání hokejové výbavy, kterou jsme se ŠKODA AUTO pořídili českým mládežnickým klubům za peníze vybrané z nákupu NFT puků. A svítil nám u toho i red-wing Dominik Kubalík.
  • V průběhu roku jsme začali spolupracovat s RaiffeisenBank. A hned v úvodu spolupráce si střihli hezkou aktivaci na startup summitu Disraptors. O hříčce s vytáčecím telefonem jsme nedávno vypustili i malou kejsku.
  • TikTokových prací se nám v roce 2022 nakupilo víc. První vlaštovkou naší vzájemné spolupráce s o.b.® tak byla edukační kampaň polopaticky vysvětlující mýty o tamponech. Dělalo se na tom pěkně. A ani to nebylo moc na krev.
  • Vydatně nápomocní jsme byli rovněž firmám, které přes digitál sháněly co nejrelevantnější zaměstnance. Mnoho zábavy jsme si užili hlavně s Techloopem. O naší kampani postavené na umělé inteligenci se brzy někde rozepíšeme. Byla totiž famózní.
  • Pro Metaxu jsme vytvářeli obsah s hvězdou první svítivosti, herečkou Aňou Geislerovou. Jednu z mnoha našich vánočních kreativ tak s dovolením použiju jako stylovou pentli tohoto celoročního resumé.

Tak snad už jenom štědré a veselé.

Daniel Krásný
Kreativní ředitel Socialsharks

--

--